Kolejna współpraca Lagardère Travel Retail z polskim producentem. „Stawiamy na lokalność”
Niedawno na polskich lotniskach, w prowadzonych przez Lagardère Travel Retail sklepach Aelia Duty Free, miał premierę nowy produkt od rodzimej marki Chopin. Na specjalnie zaprojektowanej etykiecie znalazła się nietypowa, artystyczna mapa Polski oraz najbardziej znane, chętnie odwiedzane przez turystów miejsca. To już kolejna w tym roku bliska współpraca operatora z polskim producentem i następne z długiej listy działań ukierunkowanych na promowanie lokalności.
Białowieskie żubry, gdański Żuraw, Wisła, Wawel i Spodek w Katowicach – to tylko kilka z wielu symboli, jakie można znaleźć na etykiecie edycji specjalnej Chopin Potato Vodka – Polish Cities zaprojektowanej specjalnie dla Lagardère Travel Retail i sieci Aelia Duty Free.
Lagardère Travel Retail podkreśla, że to nie pierwsza tego typu współpraca. Spółka ma na koncie już 9 edycji limitowanych wprowadzonych na rynek w porozumieniu z marką Chopin oraz 12 edycji z innymi polskimi producentami – takimi jak CEDC, Cortez, LOTTE Wedel, czy Toruńskie Wódki Gatunkowe. W ramach sieci Aelia Duty Free spółka promuje polskich producentów także w ramach specjalnej akcji Born in Poland. W tym roku od pierwszej edycji akcji mija już 6 lat. W specjalnych biało-czerwonych strefach, a także w dedykowanym im katalogu pasażerom prezentowana jest selekcja produktów od polskich marek oferujących perfumy, kosmetyki, alkohole i słodycze.
Cel to promować lokalne produkty
Jak wskazuje Grzegorz Dittrich, dyrektor łańcucha dostaw i sektora premium w Lagardère Travel Retail w Polsce, tego typu działania realizowane są po to, żeby zwrócić uwagę pasażerów, w tym tych zagranicznych na wyjątkowość polskiej oferty. Celem jest także budowanie świadomości pochodzenia rodzimych marek, które odniosły sukces na rynku międzynarodowym.
– Budowanie lokalności i sense-of-place to ważny trend, który na lotniskach rozwija się szczególnie szybko. Mamy tu do czynienia z pasażerami z różnych krajów, którzy często szukają prezentów, pamiątek, produktów i doświadczeń związanych z miejscem, które właśnie odwiedzili. Lotnisko to też doskonała przestrzeń do tego, żeby budować siłę polskich marek wśród rodzimych konsumentów – podkreśla Grzegorz Dittrich.
Ważny jest także lokalny klimat
Nie chodzi tylko o asortyment. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy Lagardère Travel Retail w Polsce wprowadziła na rynek dwa nowe innowacyjne koncepty, które zostały zaprojektowane w duchu sense-of-place. #VisitKraków na lotnisku w Balicach to np. trzy bajkowe, pełne świateł i kolorów instaprzestrzenie, które wykorzystują lokalne symbole – takie jak Lajkonik czy obwarzanek – i dostarczają podróżnym scenerii pod pamiątkowe selfie.
Z kolei Lokal +48 to koncept baru, który miał swoją premierę w te wakacje na lotnisku Chopina w Warszawie. Wyposażeniem i elementami aranżacji może z łatwością dostosowywać się do miasta i regionu, w którym powstaje. Warszawski lokal wita klientów prawdziwym, charakterystycznym dla stolicy Polski w okresie PRL Jelczem – tzw. „ogórkiem”. Już telefoniczny kod kraju w nazwie kieruje uwagę gości na Polskę, a menu na rodzimą ofertę trunków w wielu wariantach i smakach.
Lokalność sprawdza się nie tylko na lotniskach
Na lotniskach lokalne nawiązania są najbardziej wyczekiwane przez konsumentów, ale Lagardère Travel Retail promuje lokalnych producentów także w innych lokalizacjach. Ostatnio głośna była np. współpraca marki Costa Coffee, której działalnością na polskim rynku zarządza właśnie Lagardère Travel Retail, z marką Ptasie Mleczko należącą do LOTTE Wedel. Pod hasłem „Przyjemniej razem” powstały limitowane, inspirowane napojami Costa Coffee smaki pianek Ptasie Mleczko – dostępne w sklepach, oraz napoje Ptasie Mleczko Caffè Frappé i Ptasie Mleczko Costa – dostępne w kawiarniach.
– Jesteśmy międzynarodową spółką, ale zarządzaną lokalnie. Kierunki rozwoju dla Lagardère Travel Retail w Polsce wyznaczamy w Warszawie – już od 25 lat. Doskonale więc znamy polski rynek i siłę jego producentów. Budowanie wartościowych partnerstw z polskimi markami i promowanie lokalności to dla nas ważny kierunek rozwoju biznesu – podsumowuje Grzegorz Dittrich.